Ankieta

Jak spędzasz czas wolny?
 

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Partnerzy

logo-nadlesnictwo175

 

asturist

NASZE PROJEKTY

szkolazklasa_20-300x146.png

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 w Boguszowie-Gorcach - Liczymy ptaki:)


Warning: Creating default object from empty value in /www/psp6/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/image/imagefront.php on line 370

29 stycznia – zimowe podglądanie przyrody

W ostatnią sobotę stycznia wybraliśmy się na zimowy spacer z p. Ewą Wiewiórowską. Przede wszystkim chcieliśmy wziąć udział w akcji Zimowego Ptakoliczenia, którą Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizowało już po raz siódmy.

Ptaki liczyliśmy na terenach zamieszkałych przez człowieka - w ogrodach, parkach, na skwerach, podwórkach, a także w karmnikach umieszczonych w pobliżu domów mieszkalnych. Celem tej akcji jest policzenie ptaków, żyjących najbliżej człowieka i ocenienie ich liczebność. Akcja prowadzona jest w całym kraju w tym samym czasie. Dzięki temu łatwo można porównać wyniki z ubiegłych lat i zobaczyć, czy populacja ptaków wzrosła, czy zmalała, ile ptaków zimuje, których gatunków jest najwięcej.

Obserwacje rozpoczęliśmy od naszego szkolnego karmnika, który niezmiennie od wielu lat najliczniej odwiedzają dzwońce. Lata systematycznego dokarmiania sprawiły, że w naszej ptasiej stołówce cierpliwy obserwator zobaczy również wróble, mazurki, sikory bogatki, modraszki, kosy, synogarlice tureckie, gile, grubodzioby, kowaliki, a czasami nawet sójki.

Była tak ładna pogoda, że z przyjemnością wydłużyliśmy naszą wędrówkę i postanowiliśmy poszukać tropów i śladów, jakie zostawiają zwierzęta. To niesamowite, jak wiele z nich można zobaczyć w pobliżu naszych domów. Po tym spacerze już żadne z nas nie pomyli tropów sarny i zająca.

Dotarliśmy do lasu, gdzie wcześniej umieściliśmy lizawkę otrzymaną od pana leśniczego Tadeusza Ćwielucha i udało się nam spotkać stado saren! Przydały się lornetki, które mieliśmy ze sobą, dzięki nim mogliśmy przyjrzeć się sarnom z bliska.

Ten zimowy spacer był świetną okazją nie tylko do poznania gatunków ptaków zimujących w najbliższej okolicy. Zobaczyliśmy, jak leśne zwierzęta radzą sobie w zimowe miesiące. Dobrze się bawiliśmy i miło spędziliśmy czas z rówieśnikami.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
Powered by Phoca Gallery