Galerie - Akcja "ZIMOWE PTAKOLICZENIE"

W tradycje naszej szkoły wpisały się ornitologiczne wycieczki, na które w ostatnią sobotę stycznia wybieramy się z p. Ewą Wiewiórowską.

W tym roku również mimo sporego mrozu, 26 stycznia uczniowie klas I-IV przez dwie godziny spacerowali i liczyli, jakie ptaki i jak licznie występują w naszym mieście.

Wróble, sikorki, gołębie… Ile ich żyje obok nas?

Obserwacje rozpoczęliśmy od terenu wokół szkoły. Dzięki ptasiej remizie skrzydlaci goście zawsze znajdą u nas coś do zjedzenia, a więc licznie nas odwiedzają.

Udało się nam zaobserwować ptaki z 20 gatunków.

Niezmiennie od kilku lat najliczniej występują u nas wróble, mazurki i dzwońce. Znacznie zwiększyła się liczebność szczygłów, sikor bogatek i modraszek. Od kilku lat w ogrodach przy ulicy Reymonta widujemy stado trznadli. Licznie występują też gołębie miejskie i kosy.
Najciekawsze zaobserwowane ptaki to dzięcioł duży, kowalik, sikora uboga, sosnówka i gile.
Szczegółowe wyniki naszych spostrzeżeń wyślemy do OTOP za pomocą Elektronicznej Karty Obserwacji.

Wycieczka połączona z liczeniem ptaków to świetna okazja nie tylko do poznania gatunków ptaków zimujących w najbliższej okolicy, ale również możliwość podziwiania pięknej przyrody i dobrej zabawy z rówieśnikami. Trasa wędrówki jest tak wyznaczona, by wrażeń nam nie zabrakło. W drodze powrotnej widzieliśmy sarny, może te same, co w tamtym roku, tylko nieco starsze? Poszaleliśmy też trochę na śniegu:)

Naukowcy podkreślają, że dzięki corocznym akcjom obserwowania ptaków możemy wyraźniej zauważać zmiany w otaczającym nas świecie, a my mamy w tym swój udział!

Dla większości z nas, to był już trzeci rok z kolei, gdy uczestniczyliśmy w akcji Zimowego Ptakoliczenia.

pict1000
pict1014